Kırklareli’de Ekinezya hasadı / Marmara Haber 16.8.2017

Kırklareli’de Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi projesi kapsamında bu yıl üretimine başlanan Ekinezya hasadı devam ediyor.
Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, 8 Nisan 2017 tarihinde Kırklareli Merkez ilçe Yündalan Köyünde 5 dekar arazide dikimi gerçekleştirilen Ekinezya (Echinacea purpurea) fideleri çiçek olgunluğuna geldi. Geçen ay sonunda Ekinezya hasadına başlandı. Hasat işlemi peyderpey devam etmektedir” denildi.
Açıklamada ayrıca, “Tıbbi amaçlı olarak kullanılan E. purpurea çeşidinin çiçekleri bağışıklık sistemini güçlendirici, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucu ve iyileşmeyi hızlandırıcı özellikleri ile bilinir. Üreticilerimizin geleneksel yetiştiriciliğine alternatif olarak katma değeri yüksek ürünler arasında yer alan ıtri ve tıbbi bitkilerin, Kırklareli’de arttırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *